Veletrh vědy, 9.A (J. Lišková)

30.05.2024

30. 5. žáci 9.A navštívili Veletrh vědy, který se konal v PVA Letňany. Žáci se seznámili s nejnovějšími vědeckými a technickými výdobytky, mnohé si mohli vyzkoušet na vlastní kůži. Nejvíce nás zaujal stánek Kriminalistů, kde jsme pod speciálním mikroskopem viděli částečky střelného prachu, které vypadaly jako černé uhlí. Pán u stánku Aquaponie nám vysvětlil, že v aqvaponickém systému ryby produkují odpadní látky, které jsou potravou pro rostliny. Rostliny pak čistí vodu pro ryby, a tak spolu tvoří jeden úžasný ekosystém. Žáci byli fascinováni modelem maglev vlaku, který se vznášel nad dráhou díky silným magnetům a k ochlazení využil tekutý dusík. U stánku s tříděním plastů žáci viděli, jak různé plasty plavou nebo klesají ve vodě. Sami si zkusili, jak třídění funguje, a dozvěděli se, proč je důležité recyklovat. Veletrh žákům rozšířil obzory, ale také je motivoval k dalšímu zájmu o vědu a techniku. Žáci odcházeli plni dojmů a zážitků.