5. oddělení (Irina Toužilová Savina)

PROSINEC

Prosinec je měsíc plný očekávání a jinak tomu není ani v naší školní družině. Během adventu jsme také hodně tvořili. Vyráběli jsme vánoční ozdoby, andílky a Mikuláše. Veškeré přípravy na Vánoce jsme zakončili vánoční besídkou, kde jsme si připomněly vánoční zvyky a tradice, nechyběl zpěv koled, soutěže a pohoštění.


V pondělí 16. 12.  Jsme se  zúčastnili  prohlídky baziliky sv. Petra a Pavla na Vyšehradě. Program v kostele umožnil dětem, seznámit se s historii baziliky, vánočními symboly a zvyky.

V pátek 2.12.   Jsme odjeli s dětmi do Heroes Parku, který představuje unikátní místo kde se fanoušci superhrdinů mohou ponořit do fascinujícího světa, které oživuje postavy z komiksů a filmů.

LISTOPAD 

Čas tak rychle letí. Už tři měsíce nejen školní výuky, ale i veselého bavení v naší družině máme za sebou. V listopadu jsme se věnovali zejména přípravě na" Vánoční trhy ", a v rámci projektu „České lidové tradice a zvyky“ jsme připomínali si své blízké zemřelé ve svátek Památky zesnulých ( 2. listopadu). Také jsme se připravovali na příchod sv. Martina. Povedenými obrázky  jsme chtěli přivolat první sníh, na který se děti už moc těší.

Co také hodně dětí baví, je tvořivá práce s nejrůznějšími stavebnicemi, kostkami, legem. Často vznikají opravdu zajímavé stavby, modely vesmírných lodě a mnoho jiného.

ŘÍJEN 

V rámci projektu „České lidové tradice a zvyky“ jsme uspořádali v družině " Bramborový den".  V troubě jsme si upekli své vlastní, zdravé brambůrky. Čas, kdy jsme čekali na to, až se nám mlska upeče, jsme si zkrátili prací s pracovním listem a zpěvem lidových písniček.

Recept: brambory oloupeme, nakrájíme na struhadle na cca 2-3 mm silné plátky. Osušíme je v papírové utěrce, osolíme dle chuti (může být mořská, bylinková nebo koření na americké brambory a přidáme suchý česnek ) pokapeme olejem a smažíme si v troubě dozlatova .

Dobrou chuť

K vytvoření pěkné dekorace nám posloužil karton, několik druhů luštěnin, lepidlo a šikovné ručičky. Moc se jim to povedlo.

Čteme, hrajeme si, soutěžíme

V posledních říjnových dnech si děti vyrobily podzimní lucerničku z papíru. Při té příležitosti jsme si společně popovídali o svých předcích. Také jsme si povídali o změně času a o tom, jestli raději vstáváme za tmy nebo za světla.

Podzim nám přál krásným počasím, proto jsme se vypravili stavět domečky pro lesní skřítky. Děti se rozdělily do skupin a začaly sbírat různý přírodní materiál. Z kousků kůry, větviček, mechu vznikaly mezi kořeny stromů báječné stavby, plné fantazie a dětských snů. Domečky byly velké, malé, patrové, se schůdky i můstky, a se zahrádkami. Na své stavby byli všichni pyšní. Děti si pobyt na čerstvém vzduchu rozhodně užily a zpět do ŠD se vracely s pocitem příjemně stráveného odpoledne.

ZÁŘÍ

První školní měsíc máme úspěšně za sebou.

A co jsme v září ve školní družině dělali?

- připomněli jsme si pravidla slušného a bezpečného chování nejen v družině a ve školní jídelně, ale i při sportování a vycházkách.

- zavzpomínali jsme na prázdninová dobrodružství.

- začali jsme celoroční projekt „České lidové tradice a zvyky“

-zúčastnili se akce Ukliďme svět - uklidili jsme okolí školy od odpadků

- veliká radost byla při vyrábění Svatováclavské koruny

-přečetli jsme si krátké vyprávění z legend o patronovi naší země sv. Václavu, pro to nebylo těžké vyluštit tajenku, spojené s postavou sv. Václava.  

Teplé a slunečné počasí trávili jsme na pískovišti, využívali jsme prolézaček.

Vytvořili jsme 3D autíčka - vybarvili a vystřihnuli, nezapomněli jsme dokreslit do okének svého kamaráda.