5. oddělení (Irina Toužilová Savina)
V pátek 7. března jsme popřáli našim maminkám, babičkám a tetám, k jejich svátku a vytvořili jsme pro ně barevná přáníčka.
Ve školní družině si připomínáme lidové zvyky a tradice.Vynášení Morany je stará česká tradice. Pro naše předky bylo vítání jara významnou událostí. Na rozloučení se zimou jsme se pečlivě připravili. Během týdne se děti seznámily s tradicí, naučily se básničky a obřadné písně. Z klacků, suché trávy a provázků vyrobily figurínu Morany, ustrojily ji do bílých šatů, navlékli korále z vajec.
ÚNOR
V posledních dnů únoru jsme se radovali ze zimního počasí a užívali si aktivit na sněhu. Děti stavěly sněhuláky, domečky .
27.02. Království železnic na pražském Smíchově láká na celou řadu atrakcí. K vidění jsou desítky vlaků a modelů. Zúčastnili jsme se prohlídky s připraveným programem Dopravní značky.
Hlavním tématem v únoru byl masopust a s ním spojené tvoření škrabošek na obličej, her, tanců, soutěží a zábavy. Zaměření projektu „ České lidové tradice a zvyky“- seznámit děti s některými lidovými tradicemi v období masopustu, společně prožít radost a veselí. Rozvíjet myšlení, řeč, tvořivost a fantazii při výtvarných i jiných činnostech.
LEDEN
Rok se s rokem sešel a my už tu máme zase leden - první kalendářní měsíc, ve kterém nás čekalo opět tvoření, deskové hry, zpívání, významné dny- svátek Tří králů, procházky a malování. Ve tvořivé a výtvarné chvilce jsme malovali zimní krajinu s ptáky.
Konečně se děti dočkaly sněhové nadílky, i když bychom si jí přáli mnohem více. Využily jí při stavění sněhuláků, kreslení do sněhu.
PROSINEC
Prosinec je měsíc plný očekávání a jinak tomu není ani v naší školní družině. Během adventu jsme také hodně tvořili. Vyráběli jsme vánoční ozdoby, andílky a Mikuláše. Veškeré přípravy na Vánoce jsme zakončili vánoční besídkou, kde jsme si připomněli vánoční zvyky a tradice, nechyběl zpěv koled, soutěže a pohoštění.
V pátek 2.12. Jsme odjeli s dětmi do Heroes Parku, který představuje unikátní místo, kde se fanoušci superhrdinů mohou ponořit do fascinujícího světa, které oživuje postavy z komiksů a filmů.
LISTOPAD
Čas tak rychle letí. Už tři měsíce nejen školní výuky, ale i veselého bavení v naší družině máme za sebou. V listopadu jsme se věnovali zejména přípravě na" Vánoční trhy ", a v rámci projektu „České lidové tradice a zvyky“ jsme připomínali si své blízké zemřelé ve svátek Památky zesnulých ( 2. listopadu). Také jsme se připravovali na příchod sv. Martina. Povedenými obrázky jsme chtěli přivolat první sníh, na který se děti už moc těší.
ŘÍJEN
V rámci projektu „České lidové tradice a zvyky“ jsme uspořádali v družině " Bramborový den". V troubě jsme si upekli své vlastní, zdravé brambůrky. Čas, kdy jsme čekali na to, až se nám mlska upeče, jsme si zkrátili prací s pracovním listem a zpěvem lidových písniček.
Recept: brambory oloupeme, nakrájíme na struhadle na cca 2-3 mm silné plátky. Osušíme je v papírové utěrce, osolíme dle chuti (může být mořská, bylinková nebo koření na americké brambory a přidáme suchý česnek ) pokapeme olejem a smažíme si v troubě dozlatova .
Dobrou chuť
K vytvoření pěkné dekorace nám posloužil karton, několik druhů luštěnin, lepidlo a šikovné ručičky. Moc se jim to povedlo.
Čteme, hrajeme si, soutěžíme
V posledních říjnových dnech si děti vyrobily podzimní lucerničku z papíru. Při té příležitosti jsme si společně popovídali o svých předcích. Také jsme si povídali o změně času a o tom, jestli raději vstáváme za tmy nebo za světla.
Podzim nám přál krásným počasím, proto jsme se vypravili stavět domečky pro lesní skřítky. Děti se rozdělily do skupin a začaly sbírat různý přírodní materiál. Z kousků kůry, větviček, mechu vznikaly mezi kořeny stromů báječné stavby, plné fantazie a dětských snů. Domečky byly velké, malé, patrové, se schůdky i můstky, a se zahrádkami. Na své stavby byli všichni pyšní. Děti si pobyt na čerstvém vzduchu rozhodně užily a zpět do ŠD se vracely s pocitem příjemně stráveného odpoledne.
ZÁŘÍ
První školní měsíc máme úspěšně za sebou.
A co jsme v září ve školní družině dělali?
- připomněli jsme si pravidla slušného a bezpečného chování nejen v družině a ve školní jídelně, ale i při sportování a vycházkách.
- zavzpomínali jsme na prázdninová dobrodružství.
- začali jsme celoroční projekt „České lidové tradice a zvyky“
-zúčastnili se akce Ukliďme svět - uklidili jsme okolí školy od odpadků
- veliká radost byla při vyrábění Svatováclavské koruny
-přečetli jsme si krátké vyprávění z legend o patronovi naší země sv. Václavu, pro to nebylo těžké vyluštit tajenku, spojené s postavou sv. Václava.
Teplé a slunečné počasí trávili jsme na pískovišti, využívali jsme prolézaček.
Vytvořili jsme 3D autíčka - vybarvili a vystřihnuli, nezapomněli jsme dokreslit do okének svého kamaráda.
RYCHLÝ KONTAKT
Základní škola, Praha 10, Břečťanová 2919/6, příspěvková organizace
Břečťanová 2919/6
106 00 Praha 10
IČO: 47611871
IZO: 047611871
DIČ: neplátce
č.ú.: 2000742329/0800
tel.: +420 272 651 133
e-mail: skola@zsbrectanova.cz
datová schránka: is6xmbd
Kalendář akcí
- 28. 3. Třídíme odpad s Bobem a Bobkem, 3. B
- 28. 3. Magenta centrum, 9. C
- 31. 3. Boulder pohár, vybraní žáci 6.,7. tříd
- 2. 4. Korálkování, 3. A, 4. A
- 2. 4. Zlatý list - přírodovědná soutěž, 1. B, 1. C
- 2. 4. Minizoo, 2. odděl. ŠD
- 2. 4. Lidé a peníze, ČNB, 6. odděl. ŠD
- 2., 3. 4. ZÁPIS DO 1. TŘÍD
- 3. 4. Divadlo U Hasičů,1. C
- 3. 4. Prevence, 4. B, 7. B, 9. B
- 3. 4. Aprílový běh s kuřetem, 1. st.
- 4. 4. Krása dřeva, 1. A, 1. C, 3. C
-
4. 4. Prevence, 1. A, 1. B
5. A, 5. C, 9. C - 8. 4. Stalo se v Jeruzalémě, 5. C
-
každé úterý 14.00 - 15.00
otevřena žákovská knihovna a pracovna informatiky (pavilon E 1. patro)
-
každou středu 13.30 - 14.00
konzultace pro žáky 1. stupně
-
každou středu 14.00 - 14.30
konzultace pro žáky 2. stupně